אודות

 • ארגון ידידים פועל החל משנת 1991 בקרב ילדים, בני נוער וצעירים במצבי מצוקה וסיכון. ידידים הינו ארגון מתנדבים ארצי שהוקם במטרה לפעול למען הנוער והחברה בישראל. כיום מהווה ארגון ידידים את אחת העמותות הגדולות בישראל לסיוע ותמיכה לבני נוער וילדים עולים וילדים ונוער בסיכון. הארגון מסייע ותומך בכל שנה בכ-3,000 ילדים ובני נוער ברחבי הארץ באמצעות צוות המורכב מכ-3,500 מתנדבים (סטודנטים ובני נוער) וכ-120 רכזים יישוביים.

החזון

 • - בניית חברה בה לכל ילד ניתנת ההזדמנות לממש את יכולותיו וכישוריו.
  - פיתוח מנהיגות חברתית רגישת תרבות הפועלת בשיתוף פעולה ובאחריות על מנת לסייע לאוכלוסיות החלשות בקהילה.
  - הטמעת שפת הידידות הכוללת כבוד לכל אדם ותרבותו, אמינות ויושרה.
  - בניית מודל ארגוני רחב היקף המנחיל את המקצוענות בהתנדבות ובעשייה החברתית.

ציוני דרך

 • 1991

  קבוצת סטודנטים צעירים בוגרי צבא מקימה, בירושלים,את ארגון 'ידידים לקליטת נוער על ידי נוער' במטרה לסייע בקליטת גל העולים של תחילת שנות ה-90 ומציגה את: "קליטה ידידותית - מודל החונכות של ידידים" - בני נוער מתנדבים מוצמדים לילדים ובני נוער עולים, משמשים להם כחונכים ומלוים אותם בצעדים הראשונים שלהם בארץ. כל זוג ידידים הנו חלק מ'קבוצת ידידים' הנפגשת אחת לחודש ומהווה קבוצת השתייכות חיובית. הארגון מתחיל לפעול ב- 5 יישובים בארץ.

 • 1993

  ארגון ידידים מקבל את פרס יו"ר הכנסת לאיכות חיים על תרומתו בתחום הגברת העלייה, מניעת הירידה והקלת הקליטה.הארגון מרחיב את פעילותו ל - 30 יישובים בארץ.

 • 1995

  ארגון ידידים מתחיל להתאים את מודל החונכות והפעילות הקבוצתית לתחום של בני נוער בסיכון ומתחיל להפעיל תוכניות לנערות בסיכון ונוער על סף נשירה מבתי ספר.

  מוקמת ה"מועצה הציבורית של ידידים" - קבוצה של מתנדבים בעלי עניין ויכולת שנרתמת לסייע לפעילויות הארגון.בשנים האחרונות משמשת הגב' ציונה רוזנטל מבית הנשיא כיו"ר המועצה הציבורית בישראל.

 • 1996

  העמותה משנה את שמה ל'ידידים למען הנוער והחברה' ומרחיבה את פעילותה גם לאוכלוסיות ותיקות מהפריפריה.

 • 1997

  ארגון ידידים מקבל את "אות הנשיא למתנדב" על פעילות בני נוער מתנדבים בתחום קליטת עליה.

 • 1999

  ארגון ידידים מקים את ה'מכון למנהיגות והתנדבות -שעל יד ארגון ידידים' להכשרה וטיפוח של מנהיגות חברתית צעירה בישראל .היו"ר הראשון של המכון ומעצב דרכו המקצועית הנו פרופ' הלל שמיד לשעבר דיקן בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים. המכון חרט על דגלו שני ערכים מרכזיים: 'מקצוענות בהתנדבות ובעשייה החברתית' יחד עם הצבת מודל של 'מנהיגות עם ידידות'.

 • 2003

  ארגון ידידים מקבל את "מגן סגן השר לקליטת עליה" על הצטיינות בפעילות התנדבותית לקליטת עליה.

  פרס "מצוינות בניהול" מטעם ארגון הגג של המגזר השלישי הוענק למנכ"ל העמותה.

  ארגון ידידים מקים את "בית ידידים" בקרית ים. בית ידידים הנו מרכז יעוץ, הכוון וסיוע לילדים ובני נוער בסיכון ברחבי הארץ. כיום פועלים שני בתי ידידים בארץ במקומות הבאים: קרית גת ואשדוד.

 • 2004

  ארגון ידידים בשותפות עם משרד הקליטה, שירות המבחן לנוער והמשטרה מקים את תכנית "סיכויים" - תכנית ארצית לבלימת עבריינות הנוער בישראל. התוכנית החלה לפעול בעשרה יישובים, כיום תוכנית סיכויים הנה התוכנית הארצית המובילה בתחום של בלימת עבריינות נוער והיא פועלת ב-26 יישובים ברחבי ישראל.

 • 2006

  מוקם ארגון 'ידידי ידידים' בלוס אנג'לס בנשיאותו של השחקן מייק בורשטיין.

  ארגון ידידים נבחר להפעיל את ההתנדבות בקהילה בתוכנית המלגות לסטודנטים של מפעל הפייס.

 • 2008

  מתחיל לפעול פרוייקט -"פינה משלי" - ריהוט חדרי ילדים ל - 2500 ילדי פריפריה במימון הקרן לידידות בראשותו של הרב יחיאל אקשטיין.במסגרת הפרוייקט, שהנו ראשון מסוגו בארץ, מקבלים הילדים המתאימים ריהוט יוקרתי של חברת שמרת הזורע יחד עם ליווי פרטני של מתנדבי 'ידידים'. כל ילד שמשתתף בפרוייקט יוצא להתנדב , בהנחיית צוות 'ידידים' לטובת אוכלוסיות נזקקות בחברה.

  המכון למנהיגות והתנדבות מכשיר מדי שנה כ - 200 יזמים חברתיים צעירים לתוכניות התנדבות בקהילה.

  מושקת מערכת מחשוב וניהול מתקדמת ביותר על מנת לתת מענה מקצועי ברמה גבוהה לאלפי המתנדבים, הבוגרים בני הנוער ורכזי התוכניות.

 • 2010

  ארגון ידידים נכנס לתחום התעסוקה כחלק מתפיסה אסטרטגית של מתן מענה רב תחומי למש פחות של הילדים ובני הנוער איתם הארגון עובד.

  הארגון זוכה במכרז להפעלת מרכזי 'סטרייב' בתל אביב וחיפה. תכנית סטרייב מכשירה אנשים לעצמאות כלכלית ופיתוח קריירה, על ידי מתן כלים למימוש הפוטנציאל האישי והתעסוקתי.

 • 2011

  'ידידים' ממשיך להתפתח בתחום התעסוקה ידידים מפעיל גם את מרכז סטרייב בירושלים ומקים מחלקה לפיתוח והכשרה בתחום התעסוקה לבני נוער וצעירים.

  מחלקת חינוך והכשרות מפתחת תכניות הכשרה מתוקשבות כחלק מתכניות הכשרה למתנדבים ורכזי פעילות.

  ימי הכנה לשירות משמעותי בצה"ל הכוללים פעילות שטח ופעילות ערכית ביערות מיוחדים שהוכשרו לכך מופעלים בקרב אלפי בני נוער ברחבי הארץ ומוקמת יחידת ODT להפעלת בני נוער וצעירים בתחום של עבודה בצוות על פי עקרונות 'שפת הידידות'.

סיפורים אישיים

 • הכירו את המתנדב היקר, תומר קרייטר!

  בן 35 מרעננה, בעל חברה לאדריכלנות נוף.
  ״אני מאמין שכל אחד מאיתנו זקוק לאהבה, ובוודאי מי שבמהלך המסע שלו בחיים קיבל אותה במידה לא מספקת. הדברים שחוזרים על עצמם במפגשים הם העצמה, הקשבה, חום, אהבה, אמונה בחניך וביכולות שלו וביטחון שלא משנה מה קורה אני אוהב אותו, לא שופט אותו ופה לצידו. תמיד.
  אני אוהב את החניך שלי. אוהב את החונכות ואת הקשר שיצרנו לנו".